Moderní turisti vyhľadávajú nezvyčajné formy ubytovania

Svet hotelových služieb sa rýchlo mení a ubytovacie zariadenia často musia myslieť na nové požiadavky svojich klientov spojené s novodobými trendami životného štýlu. Čoraz viac turistov uprednostňuje nezvyčajnú formu ubytovania pred klasickým hotelom, napríklad couchsurfing alebo Airbnb.

Luxus nahrádza autentickosť

Hotely, ktoré môžeme nazvať ako tradičnými, s množstvom izieb, recepciou, servisom, reštauračným zariadením, prípadne bazénom sú čím ďalej tým viac utláčanými do úzadia a nahrádzajú ich skôr “zážitkové formy ubytovania”, kde hostia možno obetujú štipku svojho komfortu, ale majú možnosť precítiť autentickosť miesta. Na svedomí to zrejme bude mať aj súčasný trend cestovania, kedy sa turisti radšej nazývajú cestovateľmi, ktorí objavujú miestne kultúry a všetko s nimi spojené. Ubytovať sa priamo u hostiteľa cez Airbnb alebo Couchsurfing znamená priamy kontakt s ľuďmi z danej krajiny a v neposlednom rade tiež často lacnejšiu alternatívu ako klasický hotel, čo ocenia najmä tzv. backpackeri.

Bližšie k prírode

Nové formy ubytovania sú často ďalej od preturistikovaných centier miest. Cestovatelia-objavitelia uprednostňujú často kempingové zariadenia, ubytovanie v stanoch, prípadne v karavanoch, z ktorých sa v posledných rokoch stal doslova ošiaľ. Na Instagrame možno nájsť plno inšpiratívnych fotografií s hashtagom #vanlife. Takto cestovatelia počas svojho putovania spoznajú podobne naladených ľudí zo všetkých krajín sveta a môžu spoločne zdieľať aktivity.

Túžba po architektúre

Ďalším, celkom iným trendom sú ubytovacie možnosti v slávnych architektonických pamiatkach a budovách navrhnutých svetoznámymi architektmi. Svedčia o tom aj webové stránky PlansMatter, ktoré ponúkajú ubytovanie v designových hoteloch a rezidenciách, ktoré sú tak populárne medzi fanúšikmi architektúry.

Napokon netreba opomenúť ubytovanie, ktoré nájdu turisti bežne na internete medzi klasickými hotelmi, ale líši sa netradičným miestom či zariadením. Môže ísť o ubytovanie na jachte, v drevenici či v luxusnom stane. Cena takéhoto ubytovania spravidla nie je nižšia ako cena hotela, práve naopak, klientov však láka práve netradičná forma. Napokon, spať vždy v posteli medzi štyrmi stenami sa môže stať trochu nudným, tak prečo si dovolenku trochu neozvláštniť?