Poznáte Kopaničiarsky región?

Chcete sa odlíšiť od väčšiny turistov, ktorá na Slovensku navštevuje len tie najpopulárnejšie miesta? Ubytujte sa v niektorom z hotelov nachádzajúcich sa v mestách Myjava, Nové Mesto nad Váhom alebo Trenčín a vydajte sa spoznávať krásy Kopaničiarskeho regiónu.

Tento región je známy predovšetkým svojou históriou – odohrali sa tu mnohé významné udalosti, ako napríklad zasadnutie prvej Slovenskej národnej rady, štúrovsko-hurbanovské povstanie, narodili sa tu, resp. pôsobili tu mnohé významné osobnosti našej krajiny. Ak by ste sa o týchto historických udalostiach chceli dozvedieť viac, odporúčame vám navštíviť napríklad pamätnú izbu Dušana S. Jurkoviča (architekta Mohyly pod Bradlom) alebo Ľudmily Podjavorinskej (slovenskej spisovateľky), Múzeum M. R. Štefánika (ktoré sa nachádza v jeho rodnom dome), ako aj mnohé ďalšie múzeá, pamätné izby, gazdovské dvory a domy. Počas svojich ciest si nájdite tiež chvíľku a navštívte hrad Alžbety Báthoryovej (t.j. Čachtický hrad), ako aj Mohylu generála M. R. Štefánika na Bradle, ktorá je zapísaná v svetovom zozname UNESCO a predstavuje symbol samostatnosti a slobody slovenského národa.

Ak patríte k dobrodruhom, ktorí namiesto kultúrnych pamiatok vyhľadávajú skôr prírodné krásy krajiny, môžete sa vybrať po niektorom z mnohých turistických náučných chodníkov (Brezová pod Bradlom – Košariská, Veľká Javorina – Lubina, Brestovec – Stará Myjava – Poriadie – Topolecká) alebo len tak sadnúť na bicykel a šliapnuť do pedálov. Cyklistických možností je v tomto regióne neúrekom – môžete absolvovať Kopaničiarsku magistrálu v dĺžke 45 km, Báthoričkin cyklookruh v dĺžke 14 km alebo výstup na najvyšší vrch pohoria Biele Karpaty – Veľkú Javorinu.

V zimných mesiacoch tento región ponúka skvelé možnosti na bežkovanie. Bežkárske trasy (s rôznymi stupňami obtiažnosti) je možné nájsť v celej tejto oblasti, pričom rozmiestnené smerovníky umožňujú lepšiu orientáciu v teréne. Bežky môžete tiež vymeniť za “klasické” lyže a spustiť sa z najvyššieho vrchu Bielych Karpát.

Okrem uvedeného je Kopaničiarsky región, vzhľadom na priaznivé klimatické podmienky, populárnym ovocinárskym krajom. Mnohé podniky sa venujú produkcií sušeného ovocia, lekváru, ako aj výrobe pálenky. Nezabudnite niektorú z týchto miestnych špecialít po ceste vyskúšať.