TOP atrakcie v Žilinskom kraji

Žilinský kraj je tretím najväčším krajom na Slovensku a zároveň druhým najnavštevovanejším. Je rozdelený do piatich jedinečných regiónov, z ktorých každý je vyhľadávaný z iných dôvodov: Horné Považie je vyhľadávanou lokalitou najmä zo strany turistov, Kysuce a Orava sú lákadlom pre lyžiarov a milovníkov ľudovej kultúry, zatiaľ čo regióny Liptov a Turiec ľudia vyhľadávajú najmä z dôvodu širokej ponuky kúpeľov a wellness zariadení.

Ľudová kultúra

Na miestach ľudovej architektúry ožívajú nielen tradičné remeslá a folklór, ale tiež dávna originalita, ktorú si môžeme pozrieť napríklad v rôznych múzeách tradičných dedín s drevenými domčekmi, napríklad v Zuberci, Pribyline alebo Vychylovke. Najznámejšou je však malebná dedinka Čičmany, ktorej drevené domy sú zdobené ornamentmi. Za návštevu taktiež stoja drevené kostolíky v Tvrdošíne alebo Leštinách, ktoré sú zapísané do zoznamu UNESCO. Do tohto zoznamu je zapísaná aj obec Vlkolínec s chránenými drevenicami a hospodárskymi dvormi.

Príroda

Žilinský kraj je bohatý aj na prírodné krásy. Jeho základ tvoria dominanty Malej Fatry – Veľký a Malý Rozsutec, ako aj iné pohoria Veľkej Fatry, Nízkych Tatier, Strážovských vrchov, ktoré spolu s mnohými skalnatými útesmi a vodopádmi tvoria prírodné bohatstvo tohto regiónu.

Jaskyne

Ak by ste počas svojej návštevy chceli podniknúť aj “cestu do stredu Zeme”, môžete navštíviť Demänovskú ľadovú jaskyňu alebo Demänovskú jaskyňu slobody, ktoré sú najnavštevovanejšie. Vybrať si však môžete aj niektorú z menej známych jaskýň, ako Brestovská jaskyňa, Važecká jaskyňa alebo Stanišovské jaskyne.

Lyžiarske strediská a wellness

Tento región je celoročným rekreačným centrom, nakoľko sa tu nachádza mnoho lyžiarskych stredísk (Jasenská dolina, Jasná – Nízke Tatry, Malinô Brdo, Valčianska dolina), ale aj wellness a kúpeľné zariadenia (Slovenské liečebné kúpele Rajecké Teplice, Kúpele Lúčky, Gino Paradise Bešeňová), ktoré vám zabezpečia regeneráciu po celodennej turistike alebo lyžovaní.

Hrady a zámky

Pri svojej návšteve nezabudnite ani na historické a architektonické pamiatky, ktoré sa do dnešného dňa zachovali, či už ako hradné komplexy alebo len ich pozostatky. Medzi tie najkrajšie patrí Oravský hrad, Hrad Strečno, Budatínsky hrad, Hrad Likava a mnohé ďalšie.